Agenda

Zie verleden, heden en toekomst door de ogen van A3…

Archief

Agenda’s

Laden Evenementen

« Alle Evenementen

  • Dit evenement is voorbij.

Europese Parlementsverkiezingen 2024

6 juni 2024 @ 07:30 - 9 juni 2024 @ 21:00

In de periode van 6 tot en met 9 juni 2024 vinden er Europese Parlementsverkiezingen plaats in de Europese Unie, het is de 10e keer dat het Europees Parlement rechtstreeks wordt gekozen en de eerste verkiezing sinds de brexit.

De periode waarin verkiezingen voor het Europese Parlement plaatsvinden, wordt bepaald door de Europese Raad op basis van artikels 10 en 11 van de Europese verkiezingsakte van 1976. Die bepalen dat verkiezingen doorgaan in een periode van donderdag tot de eerstvolgende zondag, zodat elke lidstaat de Europese parlementsverkiezing kan organiseren op zijn traditionele verkiezingsdag, zij het bijvoorbeeld een zondag of feestdag zoals in België of Duitsland, zij het een donderdag zoals in Nederland. Artikel 11 bepaalt dat de verkiezingen plaatsvinden in dezelfde periode als de eerste verkiezingen, die gehouden werden op van 7 tot en met 10 juni 1979. Indien het onmogelijk zou blijken verkiezingen te organiseren in die periode, kan de Europese Raad – unaniem en ten laatste één jaar voor het einde van de huidige zittingsperiode – beslissen om de verkiezingen te vervroegen of verlaten. Dat is eerder gebeurd in 198419892014 en 2019. In mei 2023 bevestigde de Europese Raad dat de verkiezingen gehouden worden in de voorziene periode: van 6 tot en met 9 juni 2024. De verkiezing in België wordt bijgevolg gehouden op zondag 9 juni en zal samenvallen met de federale en regionale verkiezingen aldaar. De verkiezing in Nederland zal doorgaan op donderdag 6 juni.

Links:
Verkiezing Europees Parlement 2024

Europese verkiezingen zullen plaatsvinden op 6 tot 9 juni 2024

Europese verkiezingen 2024 – Hoe stemmen

Agenda – A sharp right turn: A forecast for the 2024 European Parliament elections – publication

Proef met kleinere stembiljetten: twee vakjes rood maken in plaats van één

Klimaat en rechtsstaat lopen gevaar bij scherpe ruk naar rechts bij Europese verkiezingen (BNNVARA)

A Far-Right Takeover of Europe Is Underway (Foreign Policy)

How Le Pen Turned Respectable (And Why You Shouldn’t Be Fooled) (Politico)

It’s a really big threat’: Portuguese minorities on the rise of the far right (The Guardian)

The hard right is getting closer to power all over Europe (The Economist)

Candidate MEPs take the Vote for Animals pledge

Beloof het: samen sterk tegen rechtsextremisme

Hervorming EU-verkiezingen: EP-leden willen gemeenschappelijke regels, transnationale lijsten / ‘Europese Verkiezingen van 2024 moeten anders’

Pulse of Europe

#EUopenday #EuropeDay Europadag / Dag van Europa 2024

European elections special: Lead candidates debate 23-05-2024 @ 15:00

Democracy would not exist without independent journalism and a free media

Peiling Europese Parlementsverkiezingen: winst voor radicaal-rechts

EBU Eurovision Debate live stream (Rewatch the debate)

AI and elections: is the EU ready? / Deepfakes politici op Meta en X, ondanks afspraken over weren ervan

Europese verkiezingsprogramma’s over natuur en klimaat

European elections special: Use your vote!

Agenda – Clingendael Barometer: Europa moet meer soeverein worden – publicatie

Gegevens