Agenda

Zie verleden, heden en toekomst door de ogen van A3…

Archief

Agenda’s

Laden Evenementen

« Alle Evenementen

  • Dit evenement is voorbij.

Dinosauriërs niet uitgestorven door vulkanische uitbarstingen – wel door meteoriet / Terrestrial evidence for volcanogenic sulfate-driven cooling event ~30 kyr before the Cretaceous–Paleogene mass extinction – publication

18 december 2024

De meteorietimpact in de Golf van Mexico van zo’n 66 miljoen jaar geleden is inmiddels uitgebreid onderzocht en staat welbekend als de oorzaak voor het uitsterven van de dinosauriërs, naast andere dieren en planten, maar aardwetenschappers kibbelen al decennia of uitbarstingen van gigantische lavastromen in het westen van India ook bijdroegen aan de massa-extinctie.

Enorme vulkanische uitbarstingen in India worden al jarenlang genoemd als een mogelijke oorzaak voor het uitsterven van de dinosauriërs. Maar was de boosdoener niet een meteoriet die 66 miljoen jaar geleden insloeg op aarde? Klimaatwetenschappers hebben dat nu voor eens en altijd uitgeklaard. Al decennia is het een heet hangijzer onder wetenschappers: speelden grote vulkaanuitbarstingen in India een rol in het uitsterven van de dinosauriërs? De publicatie ‘Terrestrial evidence for volcanogenic sulfate-driven cooling event ~30 kyr before the Cretaceous–Paleogene mass extinction‘ van klimaatwetenschappers van Universiteit Utrecht en de Universiteit van Manchester presenteert nu een doorbraak: ze tonen aan dat de vulkaanuitbarstingen inderdaad een forse afkoeling van de aarde veroorzaakten, maar bewijzen ook dat het klimaat al was hersteld, duizenden jaren voordat de meteoriet insloeg. Volgens hen is het overduidelijk dat de meteorietimpact de ultieme oorzaak is voor het uitsterven van de dinosauriërs.

Links:
Dinosauriërs niet uitgestorven door vulkanische uitbarstingen – wel door meteoriet

Gegevens