Agenda

Zie verleden, heden en toekomst door de ogen van A3…

Archief

Agenda’s

Laden Evenementen

« Alle Evenementen

  • Dit evenement is voorbij.

Aedes-benchmark 2025 : Fors meer nieuwbouw door corporaties – publicatie

20 november 2025

aedes

Woningcorporaties hebben in 2024 flink meer nieuwe huurwoningen bijgebouwd, het totaal van 21.761 gebouwde woningen is het hoogste aantal sinds 2014, blijkt uit de jaarrapportage ‘Aedes-benchmark‘ van branchevereniging Aedes.

Dat zijn er 4.000 meer dan het jaar ervoor, een stijging van 22%. Ook investeerden corporaties maar liefst € 12,1 miljard in onderhoud, verbetering en verduurzaming van hun woningen, een stijging van 15,2% ten opzichte van 2023. Ze zetten alles op alles om huurders een degelijk en energiezuinig thuis te bieden in een fijne wijk én om mensen op wachtlijsten aan een woning te helpen. Corporaties gaan daarin ver: er gaat op het moment meer geld uit dan dat er binnenkomt. Alle nieuwbouw én het gat in het huishoudboekje financieren ze met leningen. Ze zetten hun investeringscapaciteit volledig in om bij te dragen aan het terugdringen van de woningnood. Uiteraard moet er wat gebeuren, willen corporaties dat op langere termijn vol kunnen houden. Met 21.761 nieuwe woningen in 2024 laten corporaties een flinke groei in nieuwbouw zien: in 2023 leverden ze nog 17.801 woningen op. Deze groei moet doorgaan, het doel is om in 2029 zelfs 30.000 woningen neer te zetten. In 2024 nam het aantal appartementen met 12.850 het meest toe: een groei van 19% ten opzichte van het voorgaande jaar. Maar ook het aantal eengezinswoningen en andere woningtypen laten een stijgende lijn zien.

Corporaties isoleerden hun woningen en plaatsten zonnepanelen en warmtepompen. Daardoor steeg het aantal woningen met een energielabel A of beter van 961.900 naar 1.039.300. En daalde het aantal woningen met een slecht label (E, F of G) met ruim 10%. De huren van hun bewoners zijn vrijwel de enige inkomstenbron van corporaties. In 2024 was de gemiddelde huur van een corporatiewoning € 611 per maand. De investeringen worden voor het vierde achtereenvolgende jaar niet volledig gedekt door de huurinkomsten. Het huishoudboekje van de corporatiesector komt per woning iedere maand gemiddeld € 48 tekort in 2024. Om alle uitgaven te kunnen betalen, zijn corporaties daardoor steeds afhankelijker van leningen. In 3 jaar tijd is het bedrag dat corporaties lenen ruim verviervoudigd: van € 50 naar € 216 per woning per maand. Uiteraard is dit financiële model op langere termijn onhoudbaar. Zonder structurele oplossingen – waaronder langjarige gematigde huurverhogingen, lagere belastingdruk of financiële bijdragen van de overheid aan hun opgaven – dreigt de investeringskracht van corporaties te stagneren. Dan komt de maatschappelijke opdracht van corporaties – om te zorgen voor voldoende betaalbare, energiezuinige en kwalitatief goede sociale en middenhuurwoningen – in gevaar. Dat kan Nederland zich in de huidige wooncrisis niet permitteren.

Links:
Aedes-benchmark 2025 : Fors meer nieuwbouw door corporaties

Nieuwbouw knelt: corporaties lijden per huurder 48 euro verlies

Gegevens

  • Datum: 20 november 2025
  • Evenement Categorie: